Points

 

Note:

  • Points are awarded based on the order of finish within a class, on the designated course for that class.
  • If you are eligible for an age class assigned to the course you skied, you will receive points in that class. (e.g. a 55+ skier who skis the 19+ course will receive points in the 19+ class) If you are eligible for more than one of the age classes assigned to the course you ski, you must make sure that the class in which you wish to earn points is correctly recorded.
  • If you are not eligible for any age classes assigned to the course you skied, it will be treated as a DNF even if you completed the course. The race still counts as one of the “starts” needed to qualify, but you must complete one additional course in the age class in which you wish to qualify for the Championships.
  • Points earned in different classes are not combined. Bonus points are only awarded for completing 3+ races in the same class; races are not added across classes for the purpose of computing bonus points.
  • No points are earned for a foot-O qualifier, but it counts as one of the “starts” needed to qualify.
  • To qualify for the NYSSRA-Nordic Championships, you must complete at least one ski-O in the age class in which you intend to compete at the Championships and start at least one other ski-O (in any age class). You must also be a member of NYSSRA or an OUSA-chartered NY-based orienteering club (e.g. AOK, BFLO, CNYO, EMPO, HVO, ROC).

Have corrections, additional information (such as club affiliation), or questions? Contact stina dot bridgeman at gmail dot com.

NameClassClubTotal PointsBonus PointsChamps Qualified?Lapland LakeMendon PondsESG #1 - CascadeESG #2 - Mt Van HoevenbergWebster ParkPineridgeNYSSRA Champs
Stina BridgemanF19+ROC
311y10    1010
Caroline BouchardF19+ 180n  810   
Olga HuberF19+ROC
100n    10  
Anne TeutschF19+ 100n  10    
Janet FindlayF19+EMPO
NYSSRA
80y     -8
Tamara YobeF19+ 00n 0     
NameClassClubTotal PointsBonus PointsChamps Qualified?Lapland LakeMendon PondsESG #1 - CascadeESG #2 - Mt Van HoevenbergWebster ParkPineridgeNYSSRA Champs
Janet FindlayF40+EMPO
NYSSRA
180y8 DirDir   
Elaine GlenF40+ 180n  108   
Heidi HallF40+ROC
100y-0  10  
Anne TeutschF40+ 100n   10   
Allison Van AkkerenF40+ 100n10      
Candice RainesF40+EMPO
80y  8    
Christina BrayF40+ROC
00n -     
Anita EdgemonF40+ROC
00n -     
Tosca LindbergF40+ 00n 0     
Jean SheehanF40+ 00n 0     
Cathie WrightF40+ 00n    -  
NameClassClubTotal PointsBonus PointsChamps Qualified?Lapland LakeMendon PondsESG #1 - CascadeESG #2 - Mt Van HoevenbergWebster ParkPineridgeNYSSRA Champs
Sue Hawkes-TeeterF55+EMPO
413y8 1010 10 
Candice RainesF55+EMPO
231y6  8 8 
Cindy GretzingerF55+CNYO
100n10      
Anne SchwartzF55+ROC
100n    10  
Nancy BurgeyF55+ROC
00n    -  
Louise CookF55+ROC
00n 0  -  
Laurie HuntF55+ROC
00n 0     
NameClassClubTotal PointsBonus PointsChamps Qualified?Lapland LakeMendon PondsESG #1 - CascadeESG #2 - Mt Van HoevenbergWebster ParkPineridgeNYSSRA Champs
Dayle LavineF70+ROC
100n    10  
NameClassClubTotal PointsBonus PointsChamps Qualified?Lapland LakeMendon PondsESG #1 - CascadeESG #2 - Mt Van HoevenbergWebster ParkPineridgeNYSSRA Champs
Tyler KoziolM-16EMPO
NYSSRA
311y10 1010   
Tim DobretsovM-16ROC
100n    10  
Alex DuthalerM-16 100n      10
NameClassClubTotal PointsBonus PointsChamps Qualified?Lapland LakeMendon PondsESG #1 - CascadeESG #2 - Mt Van HoevenbergWebster ParkPineridgeNYSSRA Champs
Alexander BergstromM19+ 200n  1010   
Phillipe Cote JacquesM19+ 140n  68   
Jeff TeutschM19+ 140n  86   
John CourainM19+ 100n    10  
Kestrel OwensM19+ 100n10      
Zach LyonsM19+ROC
80n    8  
Stefan BergstromM19+ 40n  4    
Tyler BordenM19+ROC
00n    -  
Zak BordenM19+ROC
00n    -  
John SanykoM19+ 00n 0     
Chris TylockM19+ROC
00n -     
Jason UrckfitzM19+ROC
00n 0     
NameClassClubTotal PointsBonus PointsChamps Qualified?Lapland LakeMendon PondsESG #1 - CascadeESG #2 - Mt Van HoevenbergWebster ParkPineridgeNYSSRA Champs
David HunterM40+EMPO
NYSSRA
260y6 DirDir -10
Mitch CollinsworthM40+ROC
160y8     8
Bruce GlenM40+ 160n  88   
Gary MaslankaM40+BFLO
ROC
120y2Dir   10-
Stefan BergstromM40+ 100n   10   
Chris FrielinghausM40+EMPO
NYSSRA
100n  10    
Georg NadorffM40+ROC
100n    10  
Adrian OwensM40+EMPO
100n10      
Sergey DobretsovM40+BFLO
ROC
80n    8  
Doug HallM40+ROC
60y1   Dir  
Joel ShoreM40+ROC
60n    6  
Doug SwankM40+EMPO
40n4      
Steve TylockM40+ROC
40n    4  
Rick WornerM40+ROC
20n    2  
Michael AlexanderM40+ROC
00n 0     
Jim BordenM40+ROC
00n 0     
Dave CornellM40+ROC
00n 0     
Rob HolmesM40+ROC
00n    -  
Hugh LambertM40+ 00n 0     
Michael LyonsM40+ROC
00n 0     
Carl PalmerM40+ROC
00n 0  -  
Todd SheehanM40+ROC
00n 0  -  
Rob StevensM40+ROC
00n    -  
Ken Walker Sr.M40+EMPO
00n     - 
Don WinslowM40+ROC
00n 0  -  
NameClassClubTotal PointsBonus PointsChamps Qualified?Lapland LakeMendon PondsESG #1 - CascadeESG #2 - Mt Van HoevenbergWebster ParkPineridgeNYSSRA Champs
Thomas HayM55+BFLO
ROC
699y10 1010101010
Eric TeutschM55+ 160n  88   
Thayer RainesM55+EMPO
120y6    6 
Ed DellerM55+ROC
80y 0  8  
Nick GretzingerM55+CNYO
80n8      
Bruce ShenkerM55+EMPO
80n     8 
Matti TorniainenM55+ 80n      8
John ReighnM55+ROC
00n -     
NameClassClubTotal PointsBonus PointsChamps Qualified?Lapland LakeMendon PondsESG #1 - CascadeESG #2 - Mt Van HoevenbergWebster ParkPineridgeNYSSRA Champs
Phil Hawkes-TeeterM70+EMPO
443y10 88 Dir10
Eric HamiltonM70+EMPO
250yDir 1010   
Richard BurgeyM70+ROC
00n 0     
Richard LavineM70+ROC
00n    -  
Thomas McNellyM70+ROC
00n 0